Obsah košíku:
0 ks zboží
za 0,00 Kč

24-lekarna.cz » Články » Jak na chřipku?

Jak na chřipku?


Chřipka je nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Má výrazné celkové příznaky, jako je horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Pro mnoho lidí je chřipka totéž co nachlazení nebo angína. Je to obecně rozšířený omyl. Jako nachlazení se označují běžně se vyskytující příznaky jako je rýma, škrábání v krku a zvýšená teplota. I když je také způsobeno viry, od chřipky se výrazně liší. Angína, nebo přesněji zánět mandlí, je zase způsobena bakteriální infekcí.

 


Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství. Základem léčby chřipky je klid v posteli a dostatečný příjem tekutin. K potlačení jednotlivých příznaků Vám mohou pomoci přípravky z lékárny, které z vlastní zkušenosti doporučujeme.

Proti bolesti a horečce je účinný Coldrex horký nápoj.

Pro osoby nad 70 kg je tu silnější varianta Coldrex Maxgrip, taktéž v sáčcích na přípravu horkého nápoje. Oba typy přípravků obsahují paracetamol, fenylefrin (proti ucpanému nosu) a vitamín C (je citlivý na vysoké teploty, proto by se sáčky neměly zalévat vařící vodou). Maximální dávka jsou 4 sáčky za den a to v odstupu min 6 hodin. 

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Proti ucpanému nosu a výtoku z nosu je vhodný sprej Otrivin Rhinostop. Otrivin Rhinostop je určen jen pro dospělé a osoby starší 18 let.

Pokud se u Vás objeví i další z příznaků chřipky jako je bolest a pálení v hrdle, doporučujeme pastilky Drill. Tyto pastilky působí antisepticky a díky lokálnímu anestetiku zmírňují bolest v krku. Po vycumlání pastilky doporučujeme chvíli nejíst a nepít, aby pastilky stihly zapůsobit.

Jedním z dalších nepříjemných příznaků je suchý kašel, který dokáže potrápit obzvláště v noci. Účinně ho dokáže potlačit Robitussin antitussikum ve formě sirupu.

Suchý kašel se postupně může změnit na produktivní kašel. Vazký hlen, který nemůžeme vykašlat, dokáže dobře ztekutit ACC long v šumivých tabletách. Tableta se nechá rozpustit ve vodě. Užívá se jedna tableta za den. V průběhu léčby je důležitý dostatečný příjem tekutin.

Někdy bývá obtížné rozeznat, o který kašel se právě jedná. Pro kombinovaný typ kašle je vhodný Stoptussin kapky.

Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.  Pro zkrácení doby léčby a posílení organismu lze dlouhodobě užívat vitamín C. Například Celaskon v šumivé formě

.